Základní škola a Mateřská škola Stará Ves nad Ondřejnicí

Školní rok 2013/2014

Mezinárodní projekty

Barvy, tvary, emoce

Barvy, tvary, emoce - projekt Comenius ve spolupráci se třemi dalšími školami

Anglie  - Španělsko - Německo

v letech 2009-2011

1. výjezd - Anglie - Durham, New Castle a Chesteer

- domluva spolupráce a návštěva tamní základní školy - děti 5 - 10 let

Doma jsme si vyzkoušeli z nádherných obrázků poskládat mandalu, spíše její 1. část - zima

2. výjezd - Wuppertal - Německo - 23.-26. 2. 2010

Návštěva základní školy - opět jen I. stupeň

Práce na mandale s názvem "Čtyři roční období" - střed mandaly bude tvořit zima. Průměr kruhu je 1 metr. Všechny země tedy vytvořily svoůj kruh a pak nás čekala chvilka napětí. Bylo zapotřebí jednotlivé mandaly rozstříhat na 4 čtvrtkruhy a poté je opět složit k sobě. Tentokrát již jeden kruh obsahoval obrázky zimy ze všech čtyř zemí. A to je teprve začátek. Budou přibývat další roční období a celková mandala bude mít v průměru 340 cm.

3. výjezd - Granada - Španělsko - 16.-19. 5. 2010
V Granadě panovalo nádherné počasí. K naší mandale jsme přidali další období - jaro - obrázky i pocity dětí. Viděli jsme také historickou část Granady - Alhambru a tradiční španělský tanec flamengo v podání těch nejmenších amatérů i zkušených profesionálů.

4. setkání - tentokrát u nás ve Staré Vsi - 14. - 18. 11. 2010

5. zastavení u našeho projektu – opět ve Španělsku – Granadě (16 – 19. 2)

Opět v Granadě – tentokrát v jiném období, přivítalo nás docela pěkné počasí, druhý den se velmi ochladilo a pršelo, ale další dny nám to španělské počasí vynahradilo nádhernými 15º C a modrou oblohou. Ve škole jsme dokončili poslední mezikruží naší  mandaly, zhlédli připravené představení dětí o Zemi a navštívili nádherné muzeum, které děti využívají k výuce přírodovědy, fyziky, chemie apod. Výsledek celé mandaly již máme, je vystavená v naší škole. Teď pracujeme na slovníku pocitů, který si vyměníme v Německu. Tím náš projekt zakončíme a budeme zvažovat navazující pokračování.

Comenius Week 2.5.-6.5.2011

V rámci týdne s Comeniem jsme pro žáky školy uspořádali prezentaci celého projektu Comenius - Barvy, tvary, emoce prostřednictvím společné besedy a zhlédnutí fotografií ze společných aktivit. Akci jsme doplnili o znalostní soutěž "Poznáváme partnery projektu", oceněnou pohlednicemi z navštívených míst.  Dále proběhlo vyhlášení školní soutěže fotopříběh - "Co mi přinesl Comenius". Nejlepší práce budou zaslány do soutěže, vyhlášené Comeniem. Společně s výstavou ručních prací našich dětí se mohou rodiče seznámit s dokumentací celého průběhu našeho projektu, která je umístěna na chodbách školy. Redaktorky školního časopisu Dušanovy zápisky připravily rozhovor s koordinátorkou a účastníky projektu, který vyjde v posledním čísle časopisu.

Konečná mandala celého projektu - čtvero ročních období

Poslední setkání ve Wuppertalu - 22.-25.5. 2011

Poslední setkání bylo báječné, ale i smutné. Žáci německé školy si připravili živou mandalu s tématem čtyř ročních období, doplněnou krátkým vystoupením. Všechny země daly dohromady slovník emocí a pocitů.

Bohužel, je konec. Budeme vzpomínat na krásná setkání a práce, které vytvořili děti různých zemí.

připravuje

Yvetta Kunzová

e-mail: yvetta.kunzova@seznam.cz

Základní škola a Mateřská škola Stará Ves nad Ondřejnicí, příspěvková organizace