Základní škola a Mateřská škola Stará Ves nad Ondřejnicí

Mezinárodní projekty

Vánoční zvyky- 2007

Mezinárodní projekt Vánoční zvyky - prosinec 2007

Počátkem prosince jsme vybrali s kolegyní třídy, které se do projektu zapojí. S těmito jsme po domluvě s partnerskou školou začali vypracovávat práce a začali nacvičovat vánoční koncert.
Žáci 4. a 5. tříd nakreslili a popsali v českém a anglickém jazyce ozdobený vánoční stromeček a tradiční jídlo na Moravě. Žáci ze školy v Rakové (Slovensko) udělali tutéž práci. Žáci 8. třídy sepsali povídání o tradičních zvycích, jídle a výzdobě, vše přeložili do angličtiny.

K výměně a prezentaci těchto prací došlo při vzájemném koncertě v prosinci 2007 v Rakové.

Vystoupení žáků z naší školy a slovenské školy byl propojen, na závěr si společně zazpívali některé koledy. Dopoledne se konalo vystoupení pro žáky, odpoledne pro rodiče a veřejnost.

Ve volném čase děti vyzkoušely svou zručnost a nápaditost v praktických dílnách (malování na sklo, na textil, aranžování, zdobení perníků, drátkování apod.Po odpoledním vystoupení jsme si prohlédli s dětmi výsledky jejich prací a rozebrali si vlastní výrobky a byl čas na návrat domů

.

Žáci si ověřili schopnost komunikovat podobným jazykem (slovensky) a také v anglickém jazyce. Přiblížili a porovnali si vánoční tradice u nás a na Slovensku, procvičili si práci na PC a možnosti získávání informací.

V anglickém jazyce se děti naučily větší rozsah tématických slovíček, práce byla propojena s výtvarnou výchovou a českým jazykem a informatikou. Výuka byla zajímavější, žáci si ověřili, že své znalosti mohou použít i v jiné zemi.
Srovnání tradic a uvědomění si různorodosti dvou zemí. Poznali nejen tradice, ale i řemesla.

O týden později jsme měli podobné vystoupení v kostele naší školy, ale už bez našich známých ze Slovenska. Protože jsme měli spoustu fotografií a nějaké nakreslené obrázky, žáci 8. třídy připravili prezentaci, kterou jsme hned po Vánocích ukázali žákům ve třídách.

Vzhledem k tomu, že akce s touto školou nebyla první, někteří žáci se už navzájem znali a navázali mezi sebou přátelství. Vytvořenou prezentaci jsme také zaslali škole v Rakové. Ve škole máme vytvořenou nástěnku, kde jsme ukázali žákům, co vše se v Rakové dělo, co si tam děti vyrobily a jak se nám tam všem líbilo.

Vánoční koncert - prezentace

připravuje

Yvetta Kunzová

e-mail: yvetta.kunzova@seznam.cz