Základní škola a Mateřská škola Stará Ves nad Ondřejnicí

Školní rok 2016/2017

Berušky

Třída „Berušky“ je věkově homogenní třída pro děti ve věku 2,5 – 3,5 let v počtu 24 dětí, z toho je 10 dětí mladších 3 let. Ve třídě je 8 děvčat a 16 chlapců. S dětmi pracují učitelky Ivana Trybulovská a Bc. Olga Machačová.

Třída se nachází v budově MŠ Nad Zámkem 497, je vybavena nábytkem, hračkami a pomůckami odpovídajícími dané věkové skupině dětí. Pomůcky a hračky jsou dostatečně podnětné, estetické a jsou uloženy podle své povahy tak, aby si je děti mohly buď samy podle svých potřeb brát, nebo je dostaly na požádání od učitelky, aby byla zajištěna bezpečnost dětí při hře a práci s nimi. Třída je rozdělena na část s omyvatelnou podlahovou krytinou určenou ke stolování a pracovním činnostem a na část pokrytou kobercem určenou k hrám, pohybovým a hudebním aktivitám a odpolednímu odpočinku.

Ve třídě se nacházejí hrací koutky – výtvarný, s manipulačními hrami, hudebně dramatický, literární, s konstrukčními hrami, pro námětové hry jako kuchyňka, podložka pro hry s autíčky. Další část třídy je vybavena nástěnnými zrcadly a slouží převážně pro logopedické činnosti a pohybové činnosti. Děti mají ve třídě dostatek manipulačních her pro rozvoj jemné motoriky a prostorového vnímání.

Třídní vzdělávací program je zaměřen dle vzdělávacích potřeb a základních kompetencí dětí v dané věkové skupině – adaptace dětí na novou situaci ve vzdělávací instituci a soužití dětí v kolektivu, uplatňování bezpečnostních pravidel a výchova dětí k prosociálnímu chování, samostatnost a sebeobslužnost, osvojování základních společenských a hygienických pravidel a návyků.

Dále je vzdělávací program zaměřen na rozvoj hrubé a jemné motoriky a grafomotoriky dětí, vytváření zdravých návyků a osvojování zásad zdravého životního stylu a budování prvotních základních kompetencí k řešení problémů, k učení, komunikativních, sociálních a personálních a občanských a činnostních. Při všech činnostech jsou respektovány potřeby dětí dané věkové skupiny a jejich vývojová specifika.

Je snahou učitelek vytvářet ve třídě pozitivní, přátelskou a harmonickou atmosféru a pomáhat dětem osvojovat si základní dovednosti a postoje, vést je k toleranci, vzájemné úctě a spolupráci v radostném a podnětném prostředí dětského kolektivu.

Olga Machačová, Ivana Trybulovská

Velká výprava za dinosaury - 9. 6. 2017

Společná procházka a pobyt v lesoparku 8.6.2017

Za oslíkem Ijáčkem na myslivnu
7. 6. 2017

Den dětí v lesoparku - 1. 6. 2017

Pomáháme sochařům a prohlížíme kostel - 31. 5. 2017

Námořnické dobrodružství - 31. 5. 2017

Výlet Berušek za zvířátky do Bartošovic
- 18. 5. 2017

První vystoupení malých Berušek pro rodiče - 12. 5. 2017

Myslivecká výstava v parku a v zámku
- 19. 5. 2017

Za zvířátky na dvorek k Paličkům

Berušky zaujal Ekoprogram Rok s jablůňkou - 9. 5. 2017

Otevíráme Černý les a potůček
10. 4. 2017

Malé Berušky vynášejí Morenu a pomáhají stěhovavým ptáčkům na cestě z teplých krajů k nám.

Březnové téma Pohádky - pohádkový měsíc

Exkurze v knihovně - 20. 3. 2017

Berušky se učí o...

"Berušky se učí o společenství lidí, o práci lékařů, požárníků a dalších profesí. Hrají hru na pana starostu, staví chodník ve Staré Vsi a most přes řeku Ondřejnici. Jdou na exkurzi na zámek, seznamují se s historií obce."

Učíme se jak to vypadá v našem těle

Karneval u Broučků a Berušek
- 2. 2. 2017

Zimní radovánky - 2. 2. 2017

Divadelní představení "chřipajzna" . 30. 1.

My tři králové z Berušek jdeme k vám,
štěstí ,zdraví, vinšujem vám.

Sněhuláci - tvoření 13. 1. 2017

Matematika hrou

Den v přírodě - jdeme krmit zvířátka

Nadílka u Berušek - 22. 12. 2016

Tvořivé dílny s rodiči u Berušek
29. 11. 2016

Ekoprogram - 1. 12. 2016

MIKULÁŠ, ČERTI A ANDÍLCI u Berušek 5. 12. 2016

Návštěva hřbitova - 1. 11. 2016

Pečení perníčků - 15. 11. 2016

Pohybové dovednosti a rozvoj smyslového vnímání - listopad

Jak si hrajeme a pracujeme

Na výstavě chovatelů 7. 10. 2016

Byli jsme na výstavě ovoce a zeleniny - 31. 10. 2016

Divadlo Jak Karlík zachránil babičku
 - 30. 9. 2016

Za skřítky a za hříbky 17. 10. 2016

V úterý děti prožily dopoledne plné zábavy a zážitků v přírodě v okolí naší vsi. Plánovaný Den v přírodě se vydařil, děti se vydaly po stezce a hledaly obrázky hub a zvířátek, které je dovedly až k lesnímu skřítkovi Julince. Po splnění úkolů si děti našly v Černém lese nejen hříbky, ale i sladký poklad.

První dny malých Berušek - 1. 9. 2016

Berušky na hřišti - 13. 9. 2016

Divadlo Myška Klárka a veverka Terka ve školce - 23. 9. 2016

připravuje