Základní škola a Mateřská škola Stará Ves nad Ondřejnicí

Školní  rok 2013/2014

Soutěže

Den v přírodě II. stupeň

Podzim v naší škole je spjat s pobytem v přírodě. Žáci se letos těšili na soupeření ve skupinkách. 9. 10. 2013 vyrazilo do terénu 23 skupin. Kromě základních úkolů je čekaly doplňkové disciplíny – ztracený konec cyklistického příběhu, který se povedl dokončit jen 9 skupinám, a výtvarná práce na téma Pán-Paní podzimu. Přestože nás v závěru dne v přírodě zaskočil déšť, rychlým přesunem do naší základní školy se nám podařilo částečně zachránit krásné práce.

Startovali jsme od haly TJ Stará Ves n. O., první disciplínou byla střelba ze vzduchovky, žáci zamířili k radarové stanici, kde plnili úkoly topografie, u mlýna házeli granátem na cíl a na posledním stanovišti (opět u haly) se snažili dokázat, že umí poskytnout základní první pomoc. V cíli řešili testy, které byly zaměřeny na ochranu přírody. V průběhu trasy nebo před jejím začátkem děti sbíraly přírodniny, ze kterých vytvořily

Pána-Paní podzimu. Zde bylo těžké rozhodnout, která díla zvítězí, neboť všechna byla úžasná a nápaditá.Foto, Výsledky

Astronomická olympiáda

Astronomická společnost připravila pro žáky základních škol a víceletých gymnázií již 11. ročník této soutěže. S použitím různých encyklopedií či internetu mohli žáci odpovědět na otázky. Času však nebylo mnoho, jen 40 minut. Celkem se soutěžilo v kategorii 6.-7. tříd - tady jsme měli celkem 12 soutěžících, z toho 7 neúspěšných. Vítězem školního kola v této kategorii se stala Ličková Radka s 27 body, druhé místo vybojovala Eliška Pudová s 16 body a na 3. místě se shodně s 15 body umístili hned 3 žáci: Kateřina Minxová, Knebl Prokop a Ličková Hana.

Kategorii 8. a 9. tříd zastupovalo 11 žáků, z toho dva byli neúspěšní. S 23 body se na 1. místě umístil Vojtěch Judas, o druhé místo se podělil Pavel Kryl s Karolínou Kollárovou - dosáhli 22 bodů, 3. místo obsadila Zuzana Višvaderová s 20 body a dál: Matěj Malurek, Palička Hynek a Kristýna Kuklová, Adéla Nesvadbová a Albert Janík. Všichni úspěšní řešitelé budou moci změřit své síly v krajském kole, které je taky domácí, žáci řeší úlohy doma. Přejeme všem hodně štěstí.

Do 2. kola - krajského kola zaslali své práce pouze 2 žáci: Zuzana Višvaderová a Matěj Malurek, oba z 8. A třídy. V Moravskoslezském kraji odevzdalo práci 151 soutěžících. Zuzka se umístila na 40. místě a Matěj na 46. místě. Oběma patří velká gratulace a poděkování za reprezentaci školy.

Dějepisná olympiáda 43. ročník - 2013/2014

Letošní ročník školního kola Dějepisné olympiády měl v tomto roce název Město v proměnách času. Soutěžní práce 5. 12. 2013 odevzdalo 15 řešitelů z 8. a 9. třídy. Maximální počet bodů byl 60.

Je třeba poblahopřát zejména medailistům - vítězné Zdence Němcové (9.A) a stříbrné Lucii Knapíkové (9.A), s 10bodovým odstupem třetí skončil Pavel Kryl (9.B). Obě nejlepší řešitelky si jen přehodily loňské pořadí. Blahopřání patří vítězům, poděkování i dalším soutěžícím. Výsledky

Sportovní výsledky za I. pololetí školního roku 2013/2014

Recitační soutěž I. stupeň - 5. 2. 2014

Ve středu 5.2.2014 proběhlo školní kolo recitační soutěže 1. stupně naší školy. Celkem se této tradiční soutěže zúčastnilo 29 žáků  prvního až pátého ročníku. Soutěžilo se ve třech kategoriích podle věku. V nulté kategorii  prvních tříd zvítězil Patrik Chvostek před Aničkou Lichnovskou a třetí mísro obsadili Karolínka Aujezdská, Nela Joachimovičová a Jakub Sasín. V první kategorii (2. a 3. třída) se na prvním místě umístily Zuzana Bogyi a Michaela Daňová, druhé místo obsadila Tezeza Jančáková a třetí David Tomek společně s Tomášem Kantorem. V poslední kategorii (4. a 5. třída) zvítězila Karolína Daňová před Magdalénou Havranovou. O třetí místo se podělili Eva Menšíková a Vilém Hýl. Vítězové všech kategorií nás budou reprezentovat v obvodním kole recitační soutěže 27. 2. 2014 v Ostravě. Držíme jim palce! Foto

Soutěž v cizích jazycích – jazyk anglický

Dne 3.2. 2014 se uskutečnilo školní kolo Soutěže v cizích jazycích – jazyk anglický.

V kategorii I.A  ( žáci 6. a 7. ročníku ) soutěžilo  6 žáků a v kategorii II.A ( žáci 8. a 9. ročníku ) soutěžilo 14 žáků, kteří prokazovali své znalosti společně  v poslechové části a dále se již jednotlivě věnovali konverzačním tématům. V kategorii I.A zvítězil Adam Rohel, žák 7. třídy a v kategorii II.A Lucie Knapíková, žákyně 9. třídy. Všem zúčastněným jsme poděkovali za účast a vítězům blahopřáli. V Okresním kole v Ostravě dne 17.2.2014 nás budou reprezentovat Adam Rohel a Tereza Nečasová. Adam Rohel se v okresním kole umístil na úžasném 3. místě.

Recitační soutěž - 2. stupeň - 18. 2. 2014

23 žáků - recitátorů z 6. – 9. tříd někdy suverénně, někdy s malou trémou, zarecitovali své vybrané básně. Převažovaly básně od Jiřího Žáčka a není se co divit.

3.     místo: Kristýna Kuklová, Jakub Buchta

Lucie Solanská a Marek Viteker postupují do obvodního kola recitační soutěže, které se uskuteční v Ostravě dne 28. 2. 2014. Žáci 3. kategorie se této soutěže nezúčastní, protože budou na lyžařském výcviku. Vítězům blahopřejeme. Foto

Matematický klokan 2014

V roce 1991 se dva francouzští učitelé rozhodli zorganizovat soutěž ve Francii. Dali jí název Kangourou, aby vzdali hold svým australským přátelům, kteří je inspirovali.  Mimořádný úspěch soutěže vnukl jejím francouzským organizátorům myšlenku rozšířit ji i do dalších evropských zemí. V červenci 1994 ve Štrasburku valné shromáždění 10 zemí založilo asociaci KSF - Kangourou sans frontiéres (Klokan bez hranic), která je oficiálním organizátorem této soutěže.

Skutečně mezinárodní?

Postupně se Matematický klokan rozšířil i za hranice Evropy. V současnosti probíhá ve 49 zemích.

Matematický klokan probíhal na naší škole ve čtyřech kategoriích:

Cvrček soutěží žáci 2. a 3. tříd - 1. místo Richard Chvostek ze 3. A - 60 bodů, 2. místo Hana Němcová ze 3. A - 57 bodů a 3. místo Samuel Šmýra z 2. A - 56 bodů

Klokánek - 4. a 5. tříd: 1. místo - Marcel Kováč (4.A) - 82 bodů, 2. místo - Barbora Němcová (5. A) - 73 bodů, na 3. místě Stanislav Šebesta a Patrik Lednický ze 4. A se 71 body.

Benjamín soutěží žáci 6. a 7. tříd - na prvních třech místech se umístili jen žáci 7.A třídy -1. místo Radka Ličková - 69 bodů, 2. místo Mikuláš Pchálek - 64 bodů a 3. místo Jan Čejka - 63 bodů.

Kadet soutěží žáci 8. a 9. tříd ZŠ - 1. místo Zdenka Němcová z 9. A - 72 bodů, 2. místo Jakub kudlej(8.A) - 67 bodů a 3. místo Zuzana Višvaderová (8.A) - 56 bodů.

Pravidla soutěže

- v pěti kategoriích řeší soutěžící 24 soutěžních úloh, v kategorii Cvrček 12 úloh

- soutěžící v experimentální kategorii Cvrček mají čistý čas na zpracování 45 minut

- soutěžící v kategoriích Klokánek, Benjamín a Kadet mají čistý čas na zpracování 60 minut

- každý soutěžící  ve všech kategoriích vstupuje do soutěže s 24 (Cvrček 12) body

- úlohy jsou rozděleny do tří skupin podle bodování (úlohy za 3, 4 a 5 bodů)

- za každou správně zodpovězenou otázku získá soutěžící příslušný počet bodů (3, 4 nebo 5)

- za každou neřešenou úlohu nezíská ani neztratí žádný bod (0 bodů)

- za každou špatně zodpovězenou úlohu se nepřičítá žádný bod, ale naopak se 1 bod odečítá (nikoli 3, 4 nebo 5 bodů)